تاریخفرهنگستان

این مسجد مهمان‌ها را می‌کشت!

رازگشایی از یک مکان تاریخی در شهرری

مسجد آدمکش یا مهمان‌کش که به مسجد ماشاءالله هم معروف است، مکانی تاریخی در شهرری به‌حساب می‌آید که گفته می‌شود اگر مسافری شب در آن می‌خوابید، کشته می‌شد!

رازگشایی از یک مکان تاریخی در شهرری

در زمان‌های قدیم، مسافران در راه مانده به مساجد می‌رفتند تا شب را در آنها سپری کنند اما هر مسافر و مهمانی که برای اقامت شبانه وارد مسجدی در شهرری  می‌شد، صبح روز بعد، پیکر بی‌جانش را از آن بیرون می‌کشیدند. به‌همین دلیل به اینجا مسجد آدمکش یا مهمان‌کش می‌گفتند که در آرامگاه ابن‌بابویه شهرری قرار داشت. این موضوع سبب شده بود تا اهالی شهرری، مسافرها را از ماندن در این مسجد منع کنند. برخی می‌گفتند این مسجد جن دارد و اجنه هر کسی را که در این مسجد بخوابد، می‌کشند. این حرف‌ها باعث شد تا فردی به اسم ماشاءالله تصمیم به رازگشایی از این موضوع کند. خیلی‌ها سعی کردند او را از این کار منصرف کنند، اما ماشاءالله شب وارد مسجد شد و آنجا خوابید.

او نیمه‌های شب صداهای عجیب و خوفناکی در مسجد شنید و تا مرز قالب تهی کردن پیش رفت. صدا از روزنه‌ای می‌آمد و او را می‌ترساند. با کمی دقت متوجه شد این صداها در اثر وزش باد در روزنه تولید می‌شود و بی‌شک همین عامل سبب ترس، سکته و مرگ کسانی می‌شود که شب را در این مسجد می‌خوابند. ماشاءالله با تیشه و کلنگ به جان روزنه افتاد تا آن را خراب کند اما به‌یکباره مقدار زیادی سکه بیرون ریخت. او از آن پس ثروتمند شد و به همه داستان‌های عجیب و غریبی که مردم از این مسجد می‌گفتند پایان داد. پس از آن، این مکان مذهبی به مسجد ماشاءالله معروف شد؛ مسجدی که اکنون بخشی از بقعه امامزاده هادی(ع) است. درباره قدمت این مسجد گفته می‌شود که مربوط به دوره قاجار است اما «احمد ابوحمزه» ری‌شناس معتقد است که در دوره صفویه ساخته شده است. با وجود این به‌ دلیل شعری که مولانا درباره این مسجد در مثنوی معنوی سروده، می‌توان گفت قدمت آن بین قرن ششم تا هفتم است.

رازگشایی از یک مکان تاریخی در شهرری
مسجد ماشاءالله اکنون در محدوده بقعه امامزاده هادی(ع) قرار دارد

منبع: همشهری


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈از اسرارآمیز‌ترین گنج ایران چه می‌دانید


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا