اقتصاد هنر

میلیاردر ها بیشتر در کدام رشته تحصیل کرده‌اند

بادبان: بسیاری از میلیاردرها هرگز به دانشگاه نرفتند. برخی مانند مارک زاکربرگ (بنیانگذار فیسبوک و مدیرعامل شرکت متا) به دلیل ترک تحصیل مشهور هستند. اما حداقل ۳۵ میلیاردر آمریکایی پیش از شروع به کسب ثروت در دنیای کسب و کار، تحصیلات دانشگاهی خود را تا سطح دکتری تکمیل کردند.

میلیاردر ها بیشتر در کدام رشته تحصیل کرده‌اند

به گزارش بادبان به نقل از یورونیوز، اریک اشمیت که ثروت خالص او ۱۶.۲ میلیاد دلار تخمین زده شده، سال ۱۹۸۲ دکتری خود را در رشته مهندسی الکترونیک و علوم رایانه از دانشگاه برکلی دریافت کرد. او پس از کار در چند شرکت فعال در حوزه فناوری، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ میلادی به عنوان مدیرعامل گوگل فعالیت کرد.  آقای اشمیت در سخنرانی سال ۲۰۱۲ خود در دانشگاه برکلی، به دانشجویان این دانشگاه یادآور شد که دنیای جدید در محیط دانشگاه قابل تصور است و در جای جایِ آن از محوطه تا آزمایشگاه‌ها و خوابگاه‌های آن چیزهایی وجود دارد که انسان را به فکر می‌اندازد و رویاپردازی و خلاقیت را تقویت می‌کند.

مین کائو، مدیر فعال شرکت گارمین جی‌پی‌اس (Garmin GPS) با ثروت خالص ۴.۲ میلیارد دلاری نیز در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه تنسی دکترا گرفته است. همین‌طور، هنری ساموئلی (دارای ثروت خالص ۷.۷ میلیارد دلار) پیش از تاسیس شرکت برادکام (Broadcom) در سال ۱۹۹۱ میلادی دکترای خود را ۱۱ سال پیش از آن و در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای اخذ کرد.

میلیاردر ها بیشتر در کدام رشته تحصیل کرده‌اند

در مجموع، دست‌کم ۹ میلیاردر آمریکایی مدرک دکترای مهندسی دارند که محبوب‌ترین مدرک در میان دکترهای پردرآمد است. ۲۶ نفر دیگر مدرک دکتری خود را در رشته‌هایی مانند زیست شناسی و شیمی تا تحقیق در عملیات، بازاریابی و سیاست‌گذاری اجتماعی دریافت کرده‌اند. این دکترهای میلیاردر که کمتر از ۵ درصد از ۷۳۵ میلیونر آمریکایی فهرست ۲۰۲۳ فوربس را شامل می‌شوند، در مجموع ثروتی در حدود ۱۶۵ میلیارد دلار دارند. بسیاری از میلیاردرها در حوزه دانش تخصصی خود، درآمدهای هنگفتی به دست آورده‌اند و برخی دیگر در حوزه هایی کاملا متفاوت ثروتمند شده‌اند. به عنوان نمونه، پگی چرنگ (دارای ثروت خالص ۲.۵ میلیارد دلار) دارای مدرک دکترای مهندسی الکترونیک از دانشگاه میسوری است ولی با تاسیس فست فود زنجیره‌ای پاندا اکسپرس به همراه همسرش در دهه ۱۹۸۰ میلیونر شد.

در میان ۳۵ میلیاردری که پیش از شروع به کسب ثروت در دنیای کسب و کار تحصیلات دانشگاهی خود را تا سطح دکتری تکمیل کرد‌ه‌اند، ۲۹ نفر در رشته تحصیلی خود صاحب کسب و کار پر سود و درآمد شده‌اند که از میان آنها ۹ نفر در رشته‌های مهندسی، ۶ تن در علوم رایانه و کامپیوتر، ۶ نفر در رشته زیست‌شناسی، ۵ نفر در شیمی و ۳ تن نیز در رشته فیزیک تحصیلات عالی خود را با دریافت مدرک دکتری تکمیل کرده‌اند.


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈۷ راز موفقیت در بازار هنرهای تجسمی


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا