موسیقی

وقتی مرتضی موسیقی ایران را بی‌هویت خواند

بازخوانی یک مصاحبه قدیمی با مرتضی برجسته خواننده‌ خوشنامی که به لس‌آنجلس مهاجرت کرد

«این‌که ما می‌خوانیم نه موزیک پاپ است، نه موزیک جاز و نه موزیک سنتی و گوش‌نواز خودمان، معجونی است. چیزی است در حدفاصل همه‌ی این سبک‌ها که به همین علت خیلی راحت می‌توان برچسب بی‌هویت بودن را روی آن چسباند». آنچه خواندید قسمتی از حرف‌ها و نقدهای مرتضی برجسته خواننده موسیقی پاپ ایران است که پیش از انقلاب سال ۵۷ و در مصاحبه با روزنامه کیهان عنوان شده است.

بازخوانی یک مصاحبه قدیمی با مرتضی برجسته خواننده‌
به گزارش خبرآنلاین، مرتضی برجسته خواننده‌ ایرانی ساکن لس‌آنجلس، نخستین بار در سال ۱۳۴۸ در جشنواره‌ شوی «میخک نقره‌ای» که با ابتکار فریدون فرخزاد از تلویزیون ملی ایران پخش می‌شد، مقام اول را به دست آورد و از آن‌جا کار خوانندگی را به ‌صورت حرفه‌ای آغاز کرد. او در دهه‌ ۵۰ با اجرای ترانه‌های متعدد در فیلم‌های ایرانی و نیز با اجرای چندین ترانه که در میان جوانان محبوب شد به شهرت رسید. در خرداد ۱۳۵۷، خبرنگار روزنامه کیهان گفت‌وگوی کوتاهی با او درباره‌ موسیقی پاپ ایرانی و دیگر مسائل دنیای خوانندگی انجام داد که در ادامه بخش‌هایی از گفته‌های مرتضی برجسته را به نقل از کیهان (۱۷ خرداد ۵۷) می‌خوانید.

  • تصادفی خواننده شدم. با یکی دو آهنگ سر زبان افتادم، اما این‌ جا باز کردن در دل مردم، همه‌ آن چیزی نبود که من می‌خواستم، به همین علت یک سال تمام با خودم جدال کردم، جدال بر سر این‌که باید از همان ابتدا محکم قدم برداشت و امروز تنها دل‌خوشی‌ام این است که پس از چند سال هنوز محکم و پابرجا ایستاده‌ام.
  • سعی کرده‌ام کم بخوانم. حتما دلیل هم دارم البته اگر برچسبی نخورم. تمام حرفم این است که دلم می‌خواهد چند قدمی با ابتذال فاصله داشته باشم. حداقل مسئله را برای خودم حل کرده‌ام.
  • شاید جوان اول موزیک پاپ نباشم که آن هم می‌تواند علت‌های بسیار داشته باشد اما همین مطرح بودن در تمام طول سال نشان می‌دهد که راهم را درست انتخاب کرده‌ام یعنی راهی که به وسواس برای خواندن انجامیده و باید ادامه داشته باشد.
  • این‌که ما می‌خوانیم نه موزیک پاپ است، نه موزیک جاز و نه موزیک سنتی و گوش‌نواز خودمان، معجونی است. چیزی است در حدفاصل همه‌ این سبک‌ها که به همین علت خیلی راحت می‌توان برچسب بی‌هویت بودن را روی آن چسباند. اما همین چند نفری که می‌خوانند و خوش‌بختانه تعدادشان هم زیاد نیست می‌توانند سلیقه‌ مردم را عوض کنند. البته به شرطی که نخواهند با خواندن هر چیزی به نام ترانه‌ روز به فکر تثبیت خودشان باشند چراکه باید قبول کنند با کار محکم هم می‌توان سرپا ایستاد و تثبیت شد.
  • مشکل شعر ناب، مشکل همیشه مطرح موزیک این سرزمین است چراکه تعداد ترانه‌سرایان خوب این دیار از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی‌کند و اگر بقیه‌ای وجود داشته باشد، دنباله‌روی این چند نفرند که کارشان نمی‌تواند اصالت داشته باشد چراکه یک کار کپی است و بازی کردن با واژه‌هایی که بارها تکرار شده است.
  • از کاباره نمی‌توان چشم‌پوشی کرد چون خرید شعر ناب و خواندن یک ترانه‌ و صد جور مقدمات دیگر فراهم کردن واقعا خرج دارد. شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما عین حقیقت است خواندن یک ترانه این روزها حدود ۶۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد. باید این پول را به نحوی تهیه کرد. پس می‌بینید که همه‌ راه‌ها به کاباره ختم می‌شود اما کاباره رفتن هم زیاد بی‌دردسر نیست، زد و بندها، انحصاری شدن کار کاباره‌ها و خواننده را در تنگنا گذاشتن و… همه و همه را باید تحمل کرد.
  • وضع از این هم بدتر است، با پول خوانندگی حتی نمی‌توان درست و حسابی زندگی کرد البته به شرط این‌که نخواهی آلت دست باشی و درست مثل عروسک این‌ور و آن‌ور کشیده شوی…

بازخوانی یک مصاحبه قدیمی با مرتضی برجسته خواننده‌


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈زویا زاکاریان طلابانوی ترانه


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا