خبر

پول کدام کشور‌ها بیشترین کاهش ارزش را داشته‌اند

بادبان– بررسی نوسان پول‌های ملی جهان در سال ۲۰۲۲ نشان داد ۱۶ پول ملی مثل پزو آرژانتین و لیر ترکیه افت ارزش بیشتری را نسبت به ریال ایران در این سال تجربه کرده‌اند.

استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز با بررسی نوسانات پول‌های ملی جهان در سال میلادی گذشته ۲۰ پول ملی را که در این سال با بیشترین کاهش ارزش مواجه شده‌اند معرفی کرده است. به گزارش همشهری آنلاین، برخلاف تبلیغات منفی علیه ریال ایران در فضای مجازی، رده‌بندی ارائه شده از سوی این استاد شناخته شده اقتصاد آمریکا نشان می‌دهد پول‌های ملی بسیاری هستند که شرایط نامساعدتری را نسبت به ریال ایران در سال ۲۰۲۲ تجربه کرده‌اند.

در واقع ۱۶ پول ملی در این سال افت ارزش بیشتری را نسبت به ریال ایران تجربه کرده‌اند که در این بین ارز‌های نسبتا معتبری مثل پزو آرژانتین، پوند مصر و لیر ترکیه قرار دارند. ریال ایران از نظر میزان کاهش ارزش خود در جایگاه هفدهم جهان قرار گرفته است. دلار زیمبابوه در رتبه نخست جهان از نظر کاهش ارزش در برابر دلار آمریکا طی سال ۲۰۲۲ قرار داشته است. ارزش این پول طی یک سال ۷۷.۷۸ درصد کاهش یافته و ارزش برابری هر دلار آمریکا در پایان این سال به ۹۰۰ دلار زیمبابوه رسیده ست. در ابتدای سال ۲۰۲۲ هر دلار آمریکا در برابر ۴۰۵۰ دلار زیمبابوه معامله می‌شد. بولیوار ونزوئلا جایگاه دوم جهان را از این نظر به خود اختصاص داده و ۷۲.۶۲ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا طی سال ۲۰۲۲ از دست داده است. هر دلار آمریکا در پایان سال ۲۰۲۲ در برابر ۱۷.۸۲ بولیوار معامله شده است.

جدول کاهش ارزش پول ملی کشورها

پول ملی کوبا که پزو نام دارد از نظر میزان کاهش ارزش در رتبه سوم جهان قرار داشته و افت ۵۸.۳۸ درصدی ارزش خود را در این سال تجربه کرده است. ارزش هر دلار آمریکا به ۱۷۳ پزوی کوبا در پایان سال ۲۰۲۲ رسیده است. پول‌های ملی سریلانکا با نام روپیه و سیرالئون با نام لئون نیز به ترتیب ۴۹ درصد و ۴۶.۴ درصد از ارزش خود را طی سال ۲۰۲۲ از دست داده‌اند و در رتبه‌های چهارم و پنجم جهان از این نظر قرار گرفته‌اند. پوند سوریه با افت ۴۴.۴۹ درصدی ارزش خود در برابر دلار ششمین پول بی‌ثبات دنیا در سال ۲۰۲۲ بوده است.

آرژانتین با اقتصادی بزرگ‌تر از اقتصاد ایران رتبه هفتم جهان در کاهش ارزش پول ملی خود را کسب کرده است. ارزش هر دلار آمریکا در پایان سال ۲۰۲۲ برابر با ۳۴۶ پزوی آرژانتین بوده است که بدین ترتیب شاهد آب رفتن ۳۹.۸۸ درصدی قدرت پزو در این سال بوده‌ایم. کدی یا پول ملی غنا، پول ملی مصر با نام پوند و کیپ به عنوان پول ملی لائوس رتبه‌های هشتم تا دهم را از این نظر داشته‌اند.

اوکراین که با حمله روسیه در سال ۲۰۲۲ مواجه شده است شاهد کاهش ۳۳.۰۵ درصدی ارزش پول ملی خود با نام گریونا بوده و در رتبه ۱۳ جهان از این نظر قرار گرفته است. ترکیه با اقتصادی تقریباً دو برابر اقتصاد ایران، پانزدهمین کشور جهان از نظر کاهش ارزش پول ملی در سال ۲۰۲۲ بوده است. ارزش لیر در این سال ۲۸.۸۹ درصد کاهش یافته و هر دلار در برابر ۱۸.۷۱ لیر در پایان سال ۲۰۲۲ معامله شده است. بر اساس این گزارش ارزش ریال ایران در سال ۲۰۲۲ نیز ۲۷.۸ درصد کاهش یافته و هر دلار آمریکا در برابر ۴۱۰ هزار ریال در پایان این سال معامله شده است. بدین ترتیب ریال ایران از نظر میزان کاهش ارزش در رتبه ۱۷ جهان قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا