کتاب و ادبیات

چرا مطالعه رمان کلاسیک هنوز جذاب است

شاید شما هم از دوستداران رمان کلاسیک عاشقانه باشید که سری به این مطلب زده‌اید. همه ما خاطرات زیادی از این رمان‌ها داریم، به ویژه که گاهی فیلم‌ها و سریال‌‎های زیبایی را نیز درباره داستان این کتاب‌ها دیده‌ایم. اما برخی از کتابخوان‌ها معتقدند که داستان و رمان‌های کلاسیک دیگر قدیمی شده است و متعلق به زمان حاضر نیست اما باید اشاره کنیم که اینطور‌ها هم نیست. درواقع داستان‌ها قدرتمندتر از محدود شدن به زمان حال، گذشته یا آینده هستند. همچنین باید اشاره کنیم یکی از دلایل اینکه آن‌ها قدیمی نمی‌شوند این است که تم عاشقانه هم دارند و با این موضوع جذاب برای همیشه خواندنی خواهند بود.

چرا مطالعه رمان کلاسیک هنوز جذاب است

هرگاه قصه‌ای بیان می‌شود گویی چادر شب کشیده خواهد شد و ستاره‌هایی در آسمان به همراه ماهی که بالای سر خواننده می‌خرامد پدید می‌آیند. پایان داستان گاه سپیده دمی میزبان خورشید است یا تک ستاره‌ای در آسمان می‌درخشد و یا آسمانی توفانی از آنچه در داستان اتفاق افتاده، باقی مانده است. اما آنچه را که باقی مانده می‌توان تأثیر خواندن دانست و از آن برای شناخت بیشتر استفاده کرد. در مورد رمان کلاسیک هم باید بگوییم معمولا همین‌طور است و داستان بسیاری از قصه‌ها فرای زمان، مکان، فصل و سال هستند و همیشه می‌توانند در خواننده اثرگذار باشند. از دیگر دلایلی که مطالعه رمان کلاسیک هنوز هم جذاب است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ایجاد نگاه و تمرکز عمیق‌تر

رمان کلاسیک معمولا داستانی غنی در پشت پرده‌اش دارد. این داستان‌ها معمولاً از سختی‌ها و استبداد سرنوشت واقعیت‌هایی را روایت می‌کنند که در عین حال امیدی را در ذهن خواننده ایجاد خواهند کرد. همچنین داستان‌ها و رمان‌های کلاسیک با زبانی شاعرانه بخشی از مغز را به فعالیت وادار می‌کنند. به گفته پرفسور آرنولد وینشتاین: «رمان‌های کلاسیک فرم‌های جدیدی از بیان را برای ما به کار می‌گیرند و دیدگاه‌های ما را به چالش خواهند کشید و به ما نشان می‌دهند چگونه یک فرهنگ شکل می‌گیرد و زندگی درک می‌شود. از این رو کتاب‌ها و رمان کلاسیک به ما کمک خواهند کرد تا درک عمیق‌تری از موقعیت خود داشته باشیم».

همچنین باید اشاره کنیم با توجه به تغییراتی که اینترنت در عادات خواندن ایجاد کرده است روزانه با یک سری اطلاعات ضعیف مواجه هستیم که می‌توانند عادات و روال مغز را تحت تأثیر قرار دهند. خوب است بدانید نیکلاس کار (Nicolas Carr) در کتاب اینترنت چه کاری با مغز ما می‌کند، یا در واقع کم‌عمق‌ها  (The Shallow) اشاره کرده امروزه چنین اطلاعاتی روی اینترنت باعث شده است تا ما به اندیشمندانی کم عمق نسبت به پیشینیان خود تبدیل شویم. در پی این اتفاق چنین اندیشه‌هایی قدرت تفکر کمتری را برای ما به ارمغان می‌آورند. پس خواندن رمان کلاسیک می‌تواند تنوعی در دنیای اطلاعات مختصر باشد و لحظات خوبی را برایمان رقم بزند.

هنر و ادبیات می‌تواند جایگزینی مناسب برای زندگی باشد که خودمان در آن حضور نداشته‌ایم. درواقع ادبیات ابزاری قدرتمند فراتر از تمایزات زبانی، فرهنگی، سنت‌ها و ساختارهای اجتماعی در اختیار دارد تا خوانندگان را با ملت و فرهنگی دیگر آشنا کند. ادبیات می‌تواند داستان‌ها را از نسلی به نسلی بعد انتقال دهد و به حافظه زنده تبدیلش کند. از آنجایی که یک رمان کلاسیک نیز در دوره خاصی از تاریخ به رشته تحریر در آمده، حقایق بسیاری از تاریخ و فرهنگ را در دل خود پنهان دارد.

به چالش کشیدن مغز

برخی از نویسنده‌ها چنان رمان کلاسیک را هنرمندانه نوشته‌اند که خواندنشان مغز را به تفکر بیشتری وا می‌دارد. از طرفی قدرت قلمشان آن‌چنان است که می‌توانند تنبلی را از مغز دور کنند؛ مخصوصا این روزها که اینترنت به این مسئله دامن زده است. ما بیشتر در رمان‌های کلاسیک جین وبستر شاهد این قضیه هستیم. همچنین خواندن آثار شکسپیر نیز ورزشی برای مغز محسوب می‌شود.

خواندن ژانرهای متفاوت

رمان کلاسیک درواقع دریچه‌ای به سوی کاوشی در انسانیت برای خواننده‌های آن باز می‌کند. علاوه بر این، داستان‌ها با درون مایه عاشقانه در عین حال که داستانی سرگرم‌کننده و جذاب را روایت می‌کنند، می‌توانند هنجارهای جامعه و ناخودآگاه افراد داستان را به خوبی نشان دهند. البته این همه ماجرا نیست و احساساتی نظیر خشم، ترس، دلهره، شادی و مواردی از این دست نیز در داستان یک رمان کلاسیک به خوبی نشان داده می‌شود.

کمک می کند سایر کتاب‌ها را دوست داشته باشید

اگر یکی از خوانندگان رمان های کلاسیک باشید، حتما دقت بیشتری در خواندن سایر داستان‌ها از ژانرهای مختلف خواهید داشت. درواقع داستان کلاسیک به شما کمک می‌کند تا به جزئیات بیشتری در کتاب‌ها توجه کنید و جنبه‌هایی را ببینید که تا پیش از این به آنها توجه نمی‌کردید.

تأثیرگذاری

به دلیل جذابیت‌هایی که رمان‌های کلاسیک دارند می‌توانند دانستنی‌های زیادی را به خواننده انتقال دهند. از طرفی خواننده در هنگام خواندن چنین داستان‌هایی می‌تواند از شخصیت‌های داستان تأثیر بگیرد. درواقع کتاب‌ها قدرت خارق‌العاده‌ای در شکل‌گیری شخصیت افراد دارند.

منبع : وبسایت پلازا


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈کتابی که از رسانه و قدرت در ایران می‌گوید


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا