فرهنگستان

انتشار رتبه‌بندی رسانه‌های ایران و جهان در سال ۲۰۲۳

بادبان– روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از رتبه‌بندی رسانه‌های جهان در سال ۲۰۲۳ توسط موسسه سامگو اسپانیا خبر داده است. سایمگو مؤسسه تحقیقاتی در اسپانیا است که به رتبه‌بندی مؤسسات و پژوهشگاه‌های علمی می‌پردازد. هدف از انتشار این نقشه کشف، شناسایی، ارزیابی و مقایسه توسعه دیجیتال، موقعیت و رهبری موسسات مطبوعاتی و روزنامه‌ها از نظر شهرت در وب است. البته در این رتبه‌بندی فقط ۴۵۴۰ رسانه از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته‌اند.


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈مسیر سندیکا به بن‌بست خانه سینما رسید


شاخص‌های رتبه‌بندی رسانه‌ها

شاخص‌های زیادی برای این رتبه‌بندی به‌کار رفته اما مهم‌ترین آنها عبارتند از امتیاز اقتدار، رتبه‌بندی دامنه، جریان استنادی و جریان اعتماد.

۱- امتیاز اقتدار: کیفیت کلی وب سایت و تأثیر آن بر سئو اندازه‌گیری می‌شود. این امتیاز براساس تعداد بک‌لینک‌ها، دامنه‌های ارجاع‌دهنده، ترافیک جستجوی ارگانیک و بقیه داده‌ها محاسبه می‌شود.

۲- رتبه‌بندی دامنه: با قدرت و اقتدار یک وب‌سایت اندازه‌گیری می‌شود. این امتیاز با میزان بک‌لینک‌های یک سایت، پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی و بقیه داده‌های مرتبط محاسبه می‌شود.

۳- جریان استنادی: بازتابی از تعداد لینک‌هایی است که به یک وب سایت معین وارد شده؛ صرف‌نظر از اینکه لینک‌ها کیفیت خوب یا ضعیفی دارند.

۴- جریان اعتماد: کیفیت پیوندهایی که به یک وب سایت شده را اندازه‌گیری می‌کند. هرچه میزان جریان اعتماد بیشتر از جریان استنادی باشد نشان‌دهنده کیفیت لینک‌های بالاتر است.

 هرکدام از این شاخص‌ها امتیازی برابر با ۲۵ درصد دارند.

معرفی برترین رسانه‌های جهان براساس رتبه‌بندی سایمگو

براین اساس «گاردین»، «نیویورک تایمز»، «یو اس تودی»، «ایندپندنت» و «واشنگتن پست» به‌ترتیب از کشورهای انگلستان، امریکا، امریکا، انگلستان و امریکا در رتبه‌های اول تا پنجم قرار گرفتند. زبان هر پنج رسانه برتر نیز انگلیسی است.

معرفی برترین رسانه‌های جهان براساس رتبه‌بندی سایمگو

معرفی برترین رسانه‌های ایران براساس رتبه‌بندی سایمگو

براساس معیارهای مطرح شده در رتبه‌بندی سایمگو، هشت رسانه از ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند.

معرفی برترین رسانه‌های ایران براساس رتبه‌بندی سایمگو

براین اساس وب‌سایت‌های «همشهری»، «تهران تایمز»، «جام‌جم»، «انتخاب»، «شرق»، «خبر‌ورزشی»، «رسالت» و «اطلاعات» به‌ترتیب در رتبه‌های اول تا هشتم ایران در رتبه‌بندی رسانه‌های جهان قرار گرفته‌اند. در این میان «تهران تایمز» به زبان انگلیسی و «شرق» نیز به زبان‌های انگلیسی، عربی و فارسی منتشر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا