هنرهای تجسمی

با کیوریتورهای دوسالانه دیریه آشنا بشوید

تیم کیوریتوری دومین دوره دوسالانه هنر معاصر دیریه (DCAB) که در سال ۲۰۲۴ برگزار می‌شود، معرفی شد. به گزارش  ArtDayME، دومین بی‌ینال هنر معاصر دیریه که برای سه ماه برنامه ریزی شده سرمایه‌گذاری‌های هنری و معماری تازه سفارش داده شده را در کنار آثار هنری و پروژه‌های تحقیقاتی موجود در بر می‌گیرد. علاوه بر این انتظار می‌رود که برنامه‌ای پر جنب و جوش از اجراهای زنده، کنسرت‌ها و شعرخوانی نیز در طول دوسالانه اجرا شود.

کیوریتورهای دوسالانه هنر معاصر دیریه عربستان سعودی

همانطور که قبلاً در سال ۲۰۲۳ اعلام شد دوسالانه تحت رهبری Ute Meta Bauer به عنوان مدیر هنری برگزار می‌شود و به تازگی تیم کیوریتوری اعلام شده است. تیم کیوریتوری متشکل از هنرمندان و کارشناسان مختلف از جمله وجدان ردا (Wejdan Reda)، راهول گودیپودی (Rahul Gudipudi)، رز لژون (Rose Lejeune)، آنکا روجویو (Anca Rujoiu)، آنا سالازار (Ana Salazar)، آمینه دیاب (Amina Diab)، دیان آرومنینگتیاس (Dian Arumningtyas) و آلنود السودیری (Alanood AlSudairi) همکاری خواهد کرد. تیم کیوریتوری دوسالانه دیریه سفرهای خود را به مناطق مختلف عربستان سعودی برای مطالعه چشم‌انداز فرهنگی این کشور و برقراری ارتباط با هنرمندان جدید و تازه کشف شده سعودی آغاز کرده‌اند. این تیم از شهرهایی مانند دمام، خوب، الحسا، ریاض، جده، خمیس مشیط، ابها و رجال المعا بازدید کرده‌اند.

دو بینال هنری در جده و ریاض

پیش از این ایران آرت نوشت که فصل شکوفایی هنر در عربستان سعودی ادامه دارد و در ادامه نگاه ویژه این کشور به هنرهای تجسمی، طی دو سال آینده دو بی‌ینال هنری در این کشور برگزار خواهد شد.  در سال ۲۰۲۴ ریاض از دوره جدید دوسالانه هنرهای معاصر دیریه استقبال می‌کند و دومین دوره از دوسالانه هنرهای اسلامی نیز در سال ۲۰۲۵ به جده باز خواهد گشت.

هر دو بی‌ینال فوق بخشی از بنیاد دوسالانه دیریه هستند که توسط وزارت فرهنگ عربستان در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد. این سازمان نقش اساسی در حمایت و تسریع بیان خلاق در هنر، فرهنگ و موسیقی از طریق برگزاری رویدادهای عمومی ایفا می‌کند. البته تاریخ رسمی هر دو بینال عربستان سعودی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ هنوز مشخص نشده است.

دوسالانه هنر معاصر دیریه (Diriyah Contemporary Art Biennale) اولین دوسالانه هنر معاصر بود که در عربستان سعودی معرفی شد و اولین دوره آن از دسامبر ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ در منطقه JAX برگزار شد. این رویداد پیش از این آثار هنرمندان منطقه‌ای و بین‌المللی را به نمایش گذاشته بود. اولین دوسالانه هنرهای اسلامی (Islamic Arts Biennale) در ژانویه ۲۰۲۳ در جده برگزار شد و تا آوریل ۲۰۲۳ در ترمینال نمادین حج (Hajj terminal) ادامه داشت. این نمایشگاه به فرهنگ اسلامی گذشته و حال ادای احترام می کند و تعادل بین سنت‌ها و مدرنیته را برجسته می‌کند.


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈حامی مالی بی‌ینال خوشنویسی دوبی کیست


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا