خبر

افتتاح نمایشگاه آثار منتخب جشنواره «عکس‌نگار»

کانون نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره ادبی هنری «عکس نگار» را افتتاح کرد

بادبان– مجموعه آثار منتخب نخستین جشنواره ادبی هنری «عکس نگار» در محل نگارخانه «آفتاب» مجموعه مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نمایشگاه که عصر روز اول بهمن ۱۴۰۱ گشایش یافت، ۴۰ اثر (شعر و عکس) شامل آثار برگزیده و شایسته قدردانی نخستین جشنواره ادبی هنری «عکس نگار»، به نمایش در آمده است.

«عکس‌نگار» از برنامه‌های مصوب معاونت فرهنگی کانون و عنوان مسابقه‌ای بود که فراخوان آن با هدف ایجاد بستری مناسب برای برقراری ارتباط متقابل عکاسی و ادبیات، توجه دادن مخاطبان به بهره‌گیری از هنر عکاسی برای خلق آثار ادبی و تشویق اعضای نوجوان انجمن‌های عکاسان، شاعران و نویسندگان نوجوان کانون به مطالعه و پرورش نگاه خلاق و جستجوگر آن‌ها در تابستان  امسال منتشر شد و موضوع آن خانه‌های قدیمی، محیط زیست، قهرمان من، خانواده‌ من و فضای مجازی بود.

شرکت‌کنندگان این رویداد را بر اساس شرایط درج شده در شیوه‌نامه، کودکان و نوجوانان بالای ۱۲ سال، اعضای ارشد بالای ۱۹ سال و مربیان و کارشناسان کانون و شرکت‌کنندگان آزاد غیر کانونی تشکیل می‌دادند. در این شیوه‌نامه از علاقه‌مندان به تفکیک خواسته شده بود برای عکس‌های انتخاب شده از سوی دبیرخانه رویداد یا آثار عکاسی شده توسط خود، شعر یا نثر و قطعه‌ادبی بنویسند.

بر اساس این گزارش۴۰ اثر(شعر و عکس) برگزیده و شایسته قدردانی نخستین جشنواره ادبی هنری «عکس نگار» از میان۱۵۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه و پس از داوری در پاییز امسال؛ طی روزهای اول تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ در محل نگارخانه «آفتاب» مجموعه مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران به نمایش گذاشته شده است.

بر اساس این گزارش در آیین گشایش این نمایشگاه که عصر روز اول بهمن ۱۴۰۱ و در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، محمود مروج معاون فرهنگی کانون، انسیه موسویان، مدیر آفرینش های ادبی و هنری، نسرین سجادیان، مدیرکل آموزش و پژوهش و جمعی از کارشناسان اداره‌های کل معاونت فرهنگی کانون حضور داشتند.

انسیه موسویان، مدیر آفرینش‌های ادبی و هنری کانون درباره این نمایشگاه گفت: در دنیای امروز، هم‌نشینی هنرهای مختلف، ظرفیت‌های بیانی تازه و قابلیت‌های جدیدی را برای انتقال اندیشه و احساس به وجود آورده و کلام در ترکیب با دیگر هنرها از جمله هنرهای بصری مثل عکاسی، قدرت و ظرفیت مضاعفی پیدا کرده است.

وی توضیح داد: در کارگاه‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز گاهی از عکس و تصویر به عنوان محرک‌های نوشتاری استفاده می‌شود. بر این اساس مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون، نخستین جشنواره ادبی هنری «عکس‌نگار» را طراحی و  برگزار کرد. این جشنواره در سه بخش و برای دو گروه از مخاطبان (کانونی و آزاد) برگزار شد.

موسویان افزود: افتتاح نمایشگاه آثار منتخب این رویداد، از جمله ویژه برنامه‌های ماه بهمن این مدیریت است و به همین مناسبت این نمایشگاه از اول تا بیست‌ودوم بهمن سال جاری هر روز از ساعت ۹ تا ۱۷ برای بازدید علاقه‌مندان دایر خواهد بود. وی هم‌چنین گفت: این آثار به زودی در بخش نمایشگاه مجازی سایت KPF.ir  نیز به نمایش در خواهد آمد.

افتتاح نمایشگاه عکس‌نگار کانون پرورش فکری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا