اقتصاد هنرهنرهای تجسمی

بیستمین حراج تهران ۱۹۰ میلیاردی شد

در بیستمین حراج تهران ۱۱۵ اثر شامل ۹۹ اثر نقاشی، ۱۲ مجسمه و ۴ عکس به مزایده گذاشته شد که در نهایت ۱۰۷ اثر به مبلغ نهایی ۱۹۰ میلیارد تومان به فروش رسیدند.

بیستمین حراج تهران 190 میلیاردی شد

بیستمین دوره حراج تهران که به آثار هنر مدرن و معاصر ایران اختصاص داشت روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۳ در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و توانست با فروش ۱۰۷ اثر ارائه شده به مبلغ نهایی ۱۹۰ میلیارد و ۴۷۶ میلیون تومان به ثبت رساند. به گزارش روابط عمومی حراج تهران اجرای مراسم بیستمین حراج تهران را شهریار ربانی به عهده داشت که پس از رضا کیانیان و حسین پاکدل به عنوان سومین مجری حراج تهران معرفی شد. در این دوره از حراج ۶۵ خریدار در مزایده شرکت کردند که ۱۵ خریدار برای اولین بار به بازار هنر ورود کرده بودند. یکی دیگر از ویژگی‌های بیستمین حراج تهران که در این دوره مشهود بود فروش حدود ۴۰ درصدی آثار به قیمت میلیاردی بود که نشان از تثبیت جایگاه سرمایه‌گذاری در عرصه هنر دارد.

آیدین آغداشلو در صدر رکوردداران فروش

در بیستمین حراج تهران ۱۱۵ اثر از ۱۱۱ هنرمند، عرضه شد که ۱۰۷ اثر یعنی ۹۳ درصد آثار به فروش رسیدند. در این دوره از حراج تهران ۴۴ اثر با ارزش بیش از یک میلیارد تومان برآورد قیمت به مجموعه‌داران ایرانی پیشنهاد شد که در نهایت ۴۱ اثر در حراج بیستم با قیمت میلیاردی چکش خوردند. رکورد این دوره حراج به تابلو «پایان یک دوران» از آیدین آغداشلو به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۳۲۰ میلیون اختصاص پیدا کرد و پس از آن تابلوی «شماره‌های سیاه روی سفید» فرهاد مشیری ۱۱ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان و نقاشی‌خطی از محمد احصایی به قیمت ۱۱ میلیارد تومان در جایگاه دوم و سوم رکوردداران این دوره حراج قرار گرفتند. همچنین تابلو «شکار باران» رضا درخشانی ۹ میلیارد و ۲۴۰ میلیون، نقاشی از سیراک ملکونیان ۷ میلیارد و ۴۰ میلیون، اثری از حسین زنده‌رودی ۶ میلیارد و ۸۲۰ میلیون، تابلویی از فریده لاشایی ۶ میلیارد و ۸۲۰ میلیون، مجسمه‌ای از ژازه تباتبایی ۶ میلیارد و ۸۲۰، نقاشی از ابوالقاسم سعیدی ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون، اثری از وای. زی. کامی ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون، تابلویی از شهریار احمدی به مبلغ ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون و اثری از کوروش شیشه‌گران ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، آثاری بودند که با قیمتی بیش از ۵ میلیارد تومان به فروش رسیدند.

تابلوی «سیلاب» اثر نصرالله افجه‌ای
تابلوی «سیلاب» اثر نصرالله افجه‌ای

۲۹ اثر دیگر با قیمت میلیاردی چکش خوردند

در بیستمین حراج تهران ۲۹ اثر از هنرمندان مدرن و معاصر زیر قیمت ۵ میلیارد تومان چکش خوردند که با بیشترین رقابت از سوی خریداران مواجه شدند. نقاشی‌خطی از نصرالله افجه‌ای ۴ میلیارد و ۸۴۰ میلیون، تابلو «سفر» از واحد خاکدان ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون، مجسمه‌ای از پویا آریان‌پور ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون، نقاشی از ژازه تباتبایی ۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون، تابلوی دیگری از رضا درخشانی ۳ میلیارد و ۴۱۰، نقاشی از مهرداد محب‌علی ۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون، تابلوی از رضا لواسانی ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون، نقاشی‌خطی از محمود زنده‌رودی ۲ میلیارد و ۴۲۰ میلیون، تابلو «دختر سه‌تار نواز» حسین کاظمی ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون، نقاشی از ناصر عصار ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون، نقاشی از فرشید مثقالی ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون، نقاشی از محمدعلی ترقی‌‍جاه ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون، اثر دیگری از واحد خاکدان ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون، نقاشی از  رضوان صادق‌زاده ۲ میلیارد و ۹۰ میلیون، تابلو نقاشی‌خطی از جلیل رسولی به مبلغ ۱ میلیارد و ۹۸۰ میلیون، اثری از علی شیرازی ۱ میلیارد و ۸۷۰ میلیون، نقاشی از صادق تبریزی ۱ میلیارد و ۷۶۰ میلیون، مجسمه‌ای از کامبیز صبری ۱ میلیارد و ۷۶۰ میلیون، تابلویی از منوچهر نیازی ۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون، اثری از رکنی حائری‌زاده ۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون، نقاشی از داود زندیان ۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون، اثری از منصور قندریز ۱ میلیارد و ۳۲۰ میلیون، تابلویی از خسرو حسن‌زاده ۱ میلیارد و ۳۲۰ میلیون، مجسمه‌ای از از مونا پاد ۱ میلیارد و ۲۶۵ میلیون، تابلویی از حسین محجوبی ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون، نقاشی از عبدالرضا دریابیگی ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون، اثری از ایرج اسکندری ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون، تابلویی از گلناز فتحی ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون و اثری از رضا بهاروند به قیمت ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون، دیگر آثار میلیاردی به فروش رسیده در حراج بیستم بودند.

آثاری که از ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان چکش خوردند

در بیستمین حراج تهران ۲۵ اثر نیز بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان چکش خوردند که با رقابت قابل توجهی از سوی خریداران روبرو شدند. مجسمه‌ای از مهدی سحابی ۸۸۰ میلیون، نقاشی از یعقوب امدادیان ۸۸۰ میلیون، مجسمه‌ای از مجتبی رمزی ۸۸۰ میلیون، تابلویی از محمدهادی فدوی ۸۲۵، نقاشی‌خطی از عذرا عقیقی بخشایشی ۷۷۰ میلیون، مجسمه‌ای از هادی روشن‌ضمیر ۷۷۰ میلیون، نقاشی از حسین شاه‌طاهری ۷۷۰ میلیون، اثری از داور یوسفی ۷۱۵ میلیون، مجسمه‌ای از مرتضی نعمت‌الهی ۷۱۵ میلیون، تابلویی از کریم نصر ۶۶۰ میلیون، نقاشی از کامبیز درم‌بخش ۶۶۰ میلیون، اثری از علیرضا آستانه ۶۶۰ میلیون، تابلویی از طاهره صمدی طاری ۶۶۰ میلیون، نقاشی «قتل‌امیر کبیر» سیامک فیلی‌زاده ۶۶۰ میلیون، اثری از هایده زرین‌بال ۶۶۰ میلیون، تابلویی از رضا بانگیز ۶۰۵ میلیون، اثری از شیرین اتحادیه ۶۰۵ میلیون، خط‌نگاره‌ای از کوروش قاضی‌مراد ۶۰۵ میلیون، تابلویی از عبدالحمید پازکی ۵۵۰ میلیون، تابلویی از بهزاد شیشه‌گران ۵۵۰ میلیون، اثری از بیتا وکیلی ۵۵۰ میلیون، نقاشی از محمد فاسونکی ۵۵۰ میلیون، خط‌نگاره‌ای از حمید عجمی ۵۲۸ میلیون، تابلویی از جمشید سماواتیان ۵۰۶ میلیون و عکسی از محمود کلاری به قیمت ۵۰۶ میلیون تومان در حراج بیستم چکش خوردند.

عکسی با عنوان «خیابان پهلوی» اثر محمود کلاری
عکسی با عنوان «خیابان پهلوی» اثر محمود کلاری

۴۱ اثر کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان چکش خوردند

اما حدود ۴۰ درصد از آثار بیستمین حراج تهران نیز ‌بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسیدند که شامل ۴۱ اثر می‌شد و طیف گسترد‌های از آثار هنری این دوره از حراج را به خود اختصاص داد و اغلب هنرمندان آن از چهره‌های جدید مارکت هنر بودند. بر همین اساس اثری از حمیدرضا اندرز ۴۹۵ میلیون، تابلویی از آنه محمد تاتاری ۴۸۴ میلیون، اثری از مریم سالور ۴۶۲ میلیون، مجسمه‌ای از تا‌ها بهبهانی ۴۴۰ میلیون، نقاشی از طاهر پورحیدری ۴۴۰ میلیون، مجسمه «گردآفرید» صادق ادهم ۴۴۰ میلیون، اثری از شهرام کریمی ۴۴۰ میلیون، تابلویی از جلال‌الدین مشمولی ۴۱۸ میلیون، اثری از نیلوفر رهنما ۴۱۸ میلیون، نقاشی از محمد پیریایی ۴۱۸ میلیون، تابلویی از حسین صدری ۳۹۶ میلیون، اثری از مصطفی گودرزی ۳۷۴ میلیون، نقاشی از آرمان یعقوب‌پور ۳۷۴ میلیون، تابلویی از کیومرث هارپا ۳۵۲ میلیون، نقاشی از رضا هدایت ۳۳۰ میلیون، اثری از داریوش قره‌زاد ۳۳۰ میلیون، نقاشی از محمد طباطبایی ۳۳۰ میلیون، تابلویی از شنتیا ذاکرعاملی ۳۳۰ میلیون، اثر آذین ذوالفقاری ۳۳۰ میلیون، تابلویی از عاطفه محمدپور ۲۸۶ میلیون، نقاشی از مکرمه قنبری ۲۷۵ میلیون، «ققنوس» نیلوفر قادری‌نژاد ۲۷۵ میلیون، عکسی از‌امیرعلی جوادیان ۲۶۴ میلیون، اثری از حمیدرضا رحیمی‌نژاد ۲۶۴ میلیون، تابلویی از مهتا معینی ۲۶۴ میلیون، نقاشی از مرجان نعمتی ۲۶۴ میلیون، نقاشی‌خطی از احمد محمدپور ۲۴۲ میلیون، اثری از کیومرث کیاست ۲۴۲ میلیون، مجسمه‌ای از‌امیرشاهرخ فریوسفی ۲۲۰ میلیون، تابلویی از حبیب‌الله صادقی ۲۲۰ میلیون، اثری از فرح ابوالقاسم ۲۲۰ میلیون، خط‌نگاره‌ای از اسدالله کیانی ۲۲۰ میلیون، نقاشی از طلیعه کامران ۲۰۹ میلیون، اثری از شاه‌پری بهزادی ۲۰۹ میلیون، تابلویی از ابراهیم صاحب اختیاری ۱۹۸ میلیون، اثری از بهنوش فروتن ۱۹۸ میلیون، تابلویی از اکرم افضلی ۱۷۶ میلیون، نقاشی از جمشید حقیقت‌شناس ۱۶۵ میلیون، مجسمه‌ای از حسین قره‌گوزلو ۱۶۵ میلیون، اثری از بهنام کامرانی ۱۵۴ میلیون و تابلویی از احمد منتظری به قیمت ۱۱۰ میلیون در بیستمین حراج تهران فروخته شدند. همچنین در این دوره از حراج ۸ اثر از محسن وزیری‌مقدم، قاسم حاجی‌زاده، فریده لاشایی، گارنیک درهاکوپیان، بهمن جلالی، حجت شکیبا، صادق تیرافکن و عباس رستمیان نیز خریداری نداشتند.


🔥 ممکن است این مطلب نیز برای شما جالب باشد: 👈مرغ سحر را من خواندم نه قمرالملوک


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا