هنرهای تجسمی

تاثیرات ایران بر مد و فشن غرب را می‌دانید؟

همانطور که مد و فشن ایران از غرب تاثیر می‌پذیرد، غرب نیز در طراحی‌ لباس‌هایش از ایران الهام می‌گیرد. کمتر کسی درباره تاثیرات ایران بر روی مد و فشن غرب صحبت می‌کند از این رو در این مطلب قصد داریم به صورت تیتروار این موضوع را کمی باز کنیم. از این پس درباره صنعت و هنر مد و نقش تاریخی ایران در روند جهانی آن را هر هفته در بادبان منتشر می‌کنیم.

تاثیرات اخیر در کلکسیون‌ها

در سال‌های اخیر، طراحان زیادی از ایران برای ایجاد کلکسیون‌هایشان الهام گرفته‌اند. برای مثال برند «هرمس» در سال ۲۰۱۳ کلکسیونی به نام «تبریز» را به نمایش گذاشت. برای طراحی این کلکسیون از مینیاتورهای و فرش ایرانی الهام گرفته شده بود. کلکسیون پاییزی/تابستانی «ریکاردو تیسکی» نیز از الگوها و طرح‌های ایرانی روی پیراهن‌های مخمل و گران‌قیمت خود استفاده کرده بود. میسون مارتین مارجلا نیز به شکلی نوآورانه درطراحی‌هایش از تکه‌های فرش ایرانی استفاده و آن‌ها را با نایلون ترکیب کرد.

تاثیرات ایران بر مد و فشن غرب را می‌دانید

ترمه ایرانی

البته اشاره به این کلکسیون‌ها فقط نشانه تاثیر ایران بر مد و فشن مدرن غربی نیست بلکه در گذشته نیز ایران نقش مهمی در صنعت مد ایفا می‌کرد. غرب همیشه تحت تاثیر زیبایی‌شناسی ایرانی بوده است. برای مثال در سال ۱۹۶۸ «خانه مد اترو» ایتالیا از طرح ترمه بر پارچه‌های کلکسیون خود استفاده کرد و استفاده از طرح ترمه کم کم در غرب رایج شد.

کفش پاشنه‌بلند

چند قرن عقب‌تر که برویم به دوران طلایی حکومت صفویه (حکومت شاه عباس) می‌رسیم که ایران کفش پاشنه بلند را به اروپا معرفی کرد. اولین کشوری که این ترند را پذیرفت و به طور گسترده از کفش‌های پاشنه‌بلند استفاده کرد فرانسه بود. در قرن ۱۸ که در تئاتر غرب از نمایشنامه‌های ایرانی مانند هزار و یک شب استفاده می‌شد شخصیت‌های ایرانی همیشه پاشنه بلند می‌پوشیدند چون این کفش نماد زنان ایرانی بود.

تاثیرات ایران بر مد و فشن غرب را می‌دانید

پیژامه و توربان

برخی از الهاماتی که در حوزه فشن غرب به هند نسبت داده می‌شود نیز در اصل متعلق به ایران بوده است. در هنگام حکومت مغول‌ها در ایران (ایلخانان)، فرهنگ ایرانی که شامل نوع لباس پوشیدن نیز بود وارد هند شد. در اواسط دهه ۱۹ میلادی که هند مستعمره بریتانیا شد لباس‌ هندی‌ها توجه بریتانیایی‌ها را به خود جلب کرد. همین شده که استفاده از شلوار پشمی (پیژامه) و توربان که در اصل متعلق به ایران بود در غرب نیز رایج شد. با این همه، باز به ایران برای الهامات و تاثیرات مهمی که در دنیای فشن غرب داشته به اندازه کافی اعتبار داده نمی‌شود. یک قرن پیش همه زنان غربی شیفته کفش‌های ایرانی شده بودند. چند سال قبل انقلاب نیز مجله ووگ عکسی از لارن هوتون و ماریسا بنرسون در اصفهان و پرسپولیس چاپ کرد و بسیاری داستان‌های دیگر که در روزهای آینده برای‌تان می‌گوییم و حتما شگفت‌زده خواهید شد.

منبع : چی بپوشم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا